V březnu 2019 proběhlo oficiální představení Modelu Y a s blížící se produkcí Tesla začala vypouštět na kalifornské cesty první prototypy. Podobnost s Modelem 3 je zřetelná. Tesla Model Y sdíli se svým menším bratrem až 70% dílů.

Záměrem Tesly je samozřejmě využít stávající výrobní vzory a ušetřit náklady a čas na produkci, podobně jako u Modelu S a X. Ve finančních výsledcích Q3 Tesla uváděla na margo Modelu Y: “S instalací zařízení pro výrobu Modelu Y jsme v předstihu, očekáváme spuštění produkce do léta 2020. Jdeme rychleji, než bylo původně plánováno, využíváme znalosti a efektivitu získanou z našeho továrního designu Gigafactory v Šanghaji.”

Tesla Model Y. Foto: Tesla

Model Y u zákazníků již v únoru

Teď to podle portálu Teslarati vypadá, že první objednávky by se měli k zákazníkům dostat již v únoru. To je podstatně dříve než původně plánovaný podzim 2020. Jako první se k zákazníkům dostanou dražší verze Performance, které budou nasledované verzí Long Range. Ve 3. čtvrtletí by měli být v nabídce i ostatní varianty Tesly Model Y.

Nejlevnější verze, s dojezdem 370 kilometrů by měla ve Spojených státech startovat na částce 39 tisíc dolarů (900 tisíc Kč). Zůstává otázkou, jestli tato verze neskončí stejně jako nejlevnější Model 3 Standard Range s cenovkou 35 tisíc dolarů. Ten po krátkem čase zmizel z oficiální nabídky Tesly a dnes se dá objednat (podle všeho) jen přímo na prodejně Tesly nebo telefonicky.

Podívejte se na galerii zachycených prototypů Modelu Y na amerických cestách a přiložené video, které dobře demonstruje velikost Tesly v porovnání s Hondou CR-V nebo Mercedesem GLA.