První generace Octavie přišla již v roce 1996 a od té doby se prodalo neuvěřitelných 5 milionů kusů. O důležitosti modelu není pochyb, tvoří až 40% globálních prodejů značky. Nová, již čtvrtá generace modelu měla světovou premiéru dnes v Praze.

Plug-in hybrid čtvrté generace Škoda Octavia. Foto: Škoda

Nová Octavie se zvětšila v každém směru. Verze Kombi je delší o 22 milimetrů, liftback o 19 milimetrů a do šířky narostli obě verze shodně o 15 milimetrů. Zepředu vypadá nová generace hranatěji a agresivněji, ale dizajnérům se navíc podařilo navrhnout příd s velice nízkým aerodynamickým odporem – jen 0.24 u liftbackové verze a 0.26 u verze kombi. To jsou jedny z nejlepších hodnot nejen v segmentu, ale obecně v automobilovém průmyslu.

Kontroverzní přední dvojité světlomety nahradili v nové generaci celistvé LED světla. K dispozici jsou už v základní výbavě. Novinkou budou také dynamické zadní směrovky, které jsou použité u modelu Octavia poprvé. Z technologických vychytávek novinka poprvé nabídne také head-up displej nebo ventilované přední sedačky s ortopedickou certifikací.

Verze liftback nové Škody Octavia čtvrté generace. Foto: Škoda
Verze kombi nové Škody Octavia čtvrté generace. Foto: Škoda

Po vzoru modelu Škoda Superb iV, o kterém jsme psali nedávno, nabídne Škoda plug-in hybrid také v nové Octavii s označením iV. Kombinovat bude známou benzínovou pohonní jednotkou 1,4 TSI o výkonu 156 koní. Společně s elektromotorem nabídne celkový systémový výkon 204 koní. Plug-in hybrid bude vybaven šestistupňovou automatickou převodovkou DSG. V čistě elektrickém módu umožní podle metodiky WLTP dojezd 55 kilometrů. Bude ale potřeba počítat se zmenšeným zavazadlovým prostorem, který ukrojili baterie. Ve verzi liftback se zmenší z 600 litrů na 450 litrů, ve verzi kombi ze 640 litrů na 490 litrů. Podobně jako u Superbu iV, i Octavii bude možné nabíjet z běžné domácí zásuvky nebo pomocí wallboxu.

Octavie čtvrté generace nabídně také několik nových simply clever řešení – třeba paket pro spaní s výklopnými ušima v zadních opěrkách, kapsu pro mobil na předních sedačkách, nebo smeták na sněh umístěný v předních dveřích.