Amazon společně s oznámením Klimatického slibu přinesl informaci o objednávce 100 000 elektrických dodávek od Rivianu. První dodávky by měli začít rozvážet balíky zákazníkům v roce 2021, do roku 2022 chce mít Amazon na cestách 10 000 elektrických dodávek a všech 100 000 do roku 2030.

Zajímavé je, že o elektrické dodávce Rivianu do doby oznámení nikdo nevěděl a nebyla oficiálně představena ani na webu Rivianu. Detaily a technická specifikace elektrické dodávky zatím není známá. Bližší informace by měli přijít v průběhu tohoto týdne.

Oznámená dodávka Rivianu, která bude rozvážet balíčky zákazníkům Amazonu

Amazon se Klimatickým slibem zavázal k uhlíkové neutralite do roku 2040, tedy o celou dekádu dříve než je cílem Parížské domluvy. „Pokud společnost s takovou fyzickou infrastrukturou jako Amazon – která dodává více než 10 miliard balíků ročně – může splnit Pařížskou dohodu o 10 let dříve, pak může každá společnost. Mluvil jsem s dalšími generálními řediteli globálních společností a vidím velký zájem o připojení se ke slibu”, řekl Jeff Bezos, výkonný ředitel a zakladatel Amazonu.

Podepsání největší objednávky elektrických dodávek v historii právě s Rivianem není náhoda. Amazon v únoru 2019 investoval do americké automobilky 700 miliónů dolarů. K Amazonu se později přidal i Ford a Cox Automotive a za několik měsíců tak Rivian získal 1,5 miliardy dolarů na další rozvoj a spuštění produkční linky.

Závazek dodat 100 000 dodávek do roku 2030 je velmi ambiciózní. Rivian zatím nemá žádné produkční vozidlo na cestách a navíc pomáha Fordu s vývojem elektrických vozidel. První elektromobily se znakem Rivianu, pickup R1T a SUV R1S, by měl přijít na americký trh koncem roku 2020.